E-mail:
Heslo:

Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Váš e-mail:

Zapomenuté heslo.

Na Vaši e-mailovou adresu byly úspěšně odeslány přihlašovací údaje.

5 tipů na obklad do kuchyně z přírodního kamene

Ať už se jedná o obklad do kuchyně mezi skříňkami a pultem nebo i do jiné části místnosti, požadavky na tento obklad jsou vysoké a výběr vhodného materiálu je tedy velmi důležitý. Jak se ale rozhodnout, jaký druh kamene zvolit a jak si vybrat ze všech možností, které jsou v dnešní době na trhu dostupné?


V dnešním článku vám přinášíme 5 tipů na obklad do kuchyně, se kterým rozhodně nic nezkazíte a naopak s vhodně zvoleným přírodním kamenem dodáte své kuchyni jedinečný vzhled, který nenabízí žádný jiný typ obkladu.

Obklad do kuchyně, především ten nad kuchyňskou linkou, je velice exponován. Ať už se jedná o mechanická zatížení kvůli častějšímu čištění, odolnost vůči teplu, vlhkosti nebo samotnému znečištění mastnotou a prachem, vhodný výběr druhu kamene je základem úspěchu.


1. Na obklad do kuchyně vybírejte odolné a méně porézní kameny

Ideálními druhy kamene pro tento účel jsou tvrdé, neporézní a méně nasákavé kameny jako například mramor, andezit, žula, břidlice a případně i některé druhy kvarcitu. Naopak měkké, porézní a nasákavé kameny jako pískovec nebudou ideálním řešením. Pokud jste se tedy rozhodli pro výběr přírodního kamene pro obklad do kuchyně, jako první určitě vyberte vhodný druh kamene.

Neumíte se přesto rozhodnout, nebo se obáváte vybrat si kámen sami? Naši odborníci v prodejně Kámen Bohemia Louňovice (Praha - východ) vám rádi poradí a samozřejmě si můžete také prohlédnout odpovídající vzorky vhodných přírodních kamenů. Neváhejte se proto na nás obrátit, rádi vám poradíme.


Druh kamene se nám tedy už vybrat podařilo. Co ale jeho formát? A proč se nad tím vůbec zamýšlet? Výběr správného formátu obkladu z kamene je stejně důležitý jako výběr správného druhu.

2. Vybírejte větší formáty a pravidelnější tvary

Při výběru kamene na obklad do kuchyně se zaměřte na formátované kamenné obklady. Ať už vás více osloví velké formáty, obkladové panely nebo samostatné řezané pásy, ani s jedním druhem obkladu nic nezkazíte. Ideální volbou už ale nebudou například řezané řemínky, jelikož jejich velmi nepravidelný tvar a výrazná “3D struktura¨ budou velmi náročné na čištění a údržbu.Velké čtvercové nebo obdélníkové kameny se budou dát jednoduše vyčistit, budou mít méně spár a vy si tak do budoucna ušetříte spoustu času při úklidu a údržbě kamene.


Je také důležité podívat se také na povrchovou úpravu kamene, která může rozhodnout o tom, zda je kámen na obklad do kuchyně vhodný nebo ne. Povrchová úprava kamene totiž ovlivňuje nejen jeho nasákavost, ale také následnou údržbu obkladu. Například různé druhy travertinových formátovaných obkladů, které naleznete i v našem sortimentu, mají povrchové úpravy kartáčováním, broušením i leštěním. Takto upravené obklady jsou jistě vhodnější pro použití jako obklad do kuchyně než povrchově neupravené kameny.

3. Zvolte neutrálnější barvy

Přírodní kámen je velmi odolný materiál, který vytrvá po dlouhá léta a zachovává si svůj jedinečný styl. Proto se vám může snadno stát, že kamenný obklad vám po několika letech „přežije“ kuchyňskou linku, nábytek nebo i celou kuchyni. Pokud tedy hledáte obklad do kuchyně, zaměřte se na neutrálnější barvy, které umíte i do budoucna kombinovat s aktuálními trendy interiérového designu.

4. Nezapomeňte na impregnaci

Ať už si zvolíte jakýkoli tvar a typ kamenného obkladu do kuchyně, rozhodně nepodceňte jeho impregnaci – a to hned po montáži kamenného obkladu. Máte tak zaručeno, že kámen ještě nebude znečištěný nebo mastný a impregnace tak kámen spolehlivě ochrání před nežádoucími vlivy.Poraďte se s našimi specialisty na přírodní kámen, jakou impregnaci je nejlepší zvolit. Nezapomeňte také, že impregnaci je třeba po určité době znovu aplikovat impregnace se také „opotřebuječištěním kamene, UV zářením a podobně. Před opakovanou impregnací však nezapomeňte kámen důkladně odmastit, vyčistit a nechat pořádně vyschnout. Jen tak dosáhnete dlouhodobě požadovaného efektu.


5. Montáž je důležitá, stejně tak chemie

Už jsme vybrali vhodný typ kamene, formát i barvu a víme také, že kámen je třeba chránit impregnací. Určitě ale není třeba podcenit poslední krok, a to výběr šikovného řemeslníka a také vhodné stavební chemie. Ať už se jedná o samotnou impregnaci, kterou jsme zmiňovali, nebo lepidlona kterém kámen bude držet. Vyplatí se spolehnout na ověřené značky a výrobce chemie, kteří mají ve svém portfoliu produkty speciálně určené pro přírodní kámen.Pokud jste se rozhodli pro větší formáty kamene nebo celkově pro obklad, který má větší hmotnost na m2, doporučujeme použít lepidlo označené C2TE. Takto označené lepidlo má snížený skluz a hodí se pro více namáhané povrchy.Stejně důležité je i zvolit dobrého mistra, který vám obklad nalepí. Měl by ovládat základní postupy práce s kamenem a rozhodně už s ním mít zkušenosti. Nic není totiž horší, než když vám zbytečně pokazí velké množství kamene na průřezy a vy tak budete muset kupovat další.Při výběru řemeslníka se řiďte referencemi od známých nebo předchozích zákazníků, případně si daného mistra zkuste najít na Google – můžete narazit na recenze od jiných zákazníků nebo jeho portfolio prací.


Obkladové panely z přírodního kamene:

A ještě jeden tip na závěr – pokud už přesně víte, jaký obklad do kuchyně chcete a máte i domluveného mistra, který vám ho nalepí, nezapomeňte objednat správné množství kamene. Obecně se doporučuje počítat s průřezem alespoň 10% - to znamená, že k vaší čisté obkládané ploše stěny připočítat alespoň 10% plochy a takové množství obkladu následně objednat.
Pokud je obkládaná plocha velmi členitá, obsahuje více rohů, výčnělků a podobně, je vhodné počítat s ještě větším množstvím obkladu do rezervy.
Nesmíme také zapomínat, že kámen je přírodní materiál. Jeho barevnost, strukturu či kresbu tedy nelze nijak ovlivnit. Může se vám tedy stát, že pokud chybějící obklad objednáte například za dva či tři měsíce, kámen může mít jiný odstín nebo mírně odlišnou strukturu a nebude tak 100% ladit s původním obkladem.