Velmi důležité před vybráním vhodného kamene do akvária je zvolit správnou velikost kamene a následně jeho barvu.
Pokud máte menší akvárium, je vhodnější do něj umístit jeden kámen, solitér a při něj naaranžovat další, menší kameny. Nedoporučujeme dávat do malého akvária hodně velkých kamenů, aby měly ryby kde plavat.
V případě velkého akvária můžete své aranžérské schopnosti využít naplno. Do většího akvária jsou vhodné velké kameny, které budou rybám evokovat útesy a různé příjemné zákoutí.
Pokud máte v akváriu více druhů ryb, jsou kameny do akvária velmi vhodné, protože rybám vymezíte jejich přirozené teritoria. Také třeba kameny umístit tak, aby se v nich ryby nezaklínili a věděli z vytvořených kamenných zákoutí pohodlně vyplout.
Velmi důležité při výběru kamene do akvária je dbát na to, aby kameny neměly ostré hrany, aby se o ně ryby neporanili a mohli volně plavat. Také by měly kameny v akváriu dotvářet přirozené prostředí vašich rybiček, čili je třeba zvolit si správný styl akvária.
Vhodný kámen do akvária určíte jednoduchým octovým testem. Vezmete kámen, který jste si předem vybrali a umyli a pokapete ho octem. Pokud jste po kontaktu octa s kamenem zaznamenali nějakou reakci - pokud začal kámen šumět - je kámen do akvária nevhodný.
Nejčastěji se do akvária používají předem umyté a vyvařené kameny jako je břidlice, žula, ryolit či křemen. Určitě nedoporučujeme dát do akvária vápenec, protože vypouští do vody látky nebezpečné pro rybky v akváriu.